فروش رگلاتور بانک خازنی

بهینه ساز برق

کلیک کنید => فروش بهینه ساز برق

بهینه ساز برق
بهینه ساز برق

رگولاتور خازنی

رگولاتور خازنی دستگاهی است که با اندازه گیری ضریب توان بار، به مقدارمورد نیاز، خازن به مدار وارد می نماید در واقع این دستگاه تشخیص می دهد چه مقدار خازن باید به مدار وصل شود تا ضریب توان مطلوب بدست آید.‎

اصول کار رگولاتور:

بهینه ساز برق
بهینه ساز برق

مرحله اول اندازه‎‎گیری توان اکتیو و راکتیو

مرحله دوم محاسبه ضریب توان با استفاده از رابطه COSQ=P/PS

مرحله سوم محاسبه توان راکتیو مورد نیاز برای رسیدن به ضریب توان مطلوب

مرحله چهارم تزریق Q کیلووار راکتیو به مدار

(Q=P(tanφ۱ – tanφ۲ فرمول

P : میزان توان قدرت قراردادی بر حسب کیلو وات میباشد

tanφ۱ : ضریب توان فعلی میباشد

tanφ۲ :ضریب توان مطلوب میباشد

φ : میزان توان راکتیو مورد نیاز میباشد

رگولاتورهای خازنی در دو دسته هوشمند وساده تقسیم می شوند. تعداد پله های موجود در ساختار رگولاتور، نشان دهنده تعداد خازن های مورد نیاز جهت اصلاح ضریب توان می باشد که از ۴ الی ۱۲ پله در بازار موجود میباشد.

نکات مهم در تنظیم رگولاتور شبکه بانک های خازنی

بهینه ساز برق
بهینه ساز برق

کلیک کنید => فروش بهینه ساز برق

۱: ولتاژی که برای رگولاتور توسط سازنده در نظر گرفته شده است با ولتاژ شبکه یکسان باشد.

۲: ترانسفورمر جریان برای تغذیه رگولاتور حتما باید در ورودی برق اصلی قرار گیرد تا هم جریان خازن و هم جریان بار را  اندازه گیری کند.

۳: مقدار C/K بیشتر از مقدار تنظیم شده نباشد در غیر این صورت میزان خطا افزایش می یابد.

۴: مقدار C/k کمتر از مقدار تنظیم شده نباشد در غیر اینصورت میزان خطا کمتر می شود ولی امکان نوسان (قطع و وصل متوالی) یک پله وجود دارد.

CK = Q/√۳٫V.K1.K2

Q: ظرفیت کوچکترین پله بانک خازن برحسب ولت آمپر راکتیو VARA

V: ولتاژ شبکه

K1: نسبت تبدیل ترانس جریان

K2: نسبت تبدیل ترانس ولتاژ

رگولاتور بانک خازن، مغز متفکر بانک خازنی ، به سان یک مدیر توانا و تصمیم گیرنده ، شاید بسیار بیشتر از آنکه تکنولوژی خازن و تجهیزات تابلویی در پیشرفت باشد ، تجهیزات میکروپروسسوری الکترونیکی بانک خازنی در تکامل هستند، در علم پزشکی هم به همین صورت است، بسیاری از پیشرفت روزانه این علم به تجهیزات و روباتهای الکترونیکی مورد کاربرد در آن میباشد. اسم های دیگر رگولاتوربانک خازن تجهیزی که با اسم های اختصاری زیر در انواع مقالات و نقشه ها نام گذاری می شود :

• رگولاتور • رگولاتور اصلاح ضریب قدرت • رله اصلاح ضریب قدرت • کنترل کننده توان راکتیو • Automatic relay PF (ARPF) • Regulator • VCR • Power factor control relay (PFCR) • Power factor correction relay • Power factor correction regulator • Power factor controller

رگولاتور اصلاح ضریب قدرت یکی از اساسی‌ترین اجزاء بانک‌های خازنی با قدمتی تقریباً برابر با قدمت خازن است. علی‌رغم کاربردهای این وسیله، به جرأت می‌توان گفت که مبهم‌ترین و مرموزترین جزء یک بانک خازنی است. طبق تعریف مرسوم رگولاتور دستگاهی است که با اندازه‌گیری ضریب توان بار، به مقدار مورد نیاز خازن به مدار وارد می‌نماید. این تعریف در عین جامعیت بسیار مبهم بوده، اطلاعاتی از چگونگی تنظیم و دیگر مشخصات ارائه نمی‌دهد.

• رگولاتور چگونه کار می کند؟ • نسبت سی به کا چیست؟ • تنظیم نادرست چه تأثیری در عملکرد رگولاتور دارد؟ • سه به ۱۱ به چه معنایی است؟ • تواتر سوییچینگ چگونه تعیین می‌شود؟ • اگر پلاریته پی تی به اشتباه وصل شود چه رخ می‌دهد؟

کلیک کنید => فروش بهینه ساز برق

در این مقاله سعی شده تا اصول کلی و تئوری‌ها تا حد امکان به صورت ساده بیان شود و تنها اصولی بیان شوند که در تمامی انواع رگولاتورهای آنالوگ، الکترونیکی و رگولاتورهای بسیار پیشرفته میکروپروسسوری مشترک هستند. اصول کار رگولاتور: فرض کنید بخواهیم به صورت دستی و به وسیله دستگاه‌های اندازه‌گیری توان اکتیو و راکتیو، ضریب توان را اصلاح نماییم. همچنین فرض می‌نماییم که ۵ خازن هم‌ظرفیت کیلوواری نیز در اختیار داریم. روند تنظیم به شرح ذیل است:

مرحله ۱: اندازه‌گیری توان اکتیو و راکتیو مرحله ۲: محاسبه ضریب توان مرحله ۳: محاسبه توان راکتیو مورد نیاز برای رسیدن به ضریب توان مطلوب مرحله ۴: تزریق کیو کیلووار راکتیو به مدار در اینجا دو حالت پیش می‌آید:

بهینه ساز برق
بهینه ساز برق

حالت ۱: کیو کیلووار معادل ۳.۸ کیو است یعنی به سه پله و ۰.۸یک پله نیاز داریم ولی نمی‌توانیم ۰.۸ یک پله را وارد مدار نماییم. دو انتخاب وجود خواهد داشت: • وارد کردن ۳ پله (به ضریب توان مطلوب نخواهیم رسید) • وارد کردن ۴ پله ( ضریب توان از مقدار تنظیم‌شده بزرگ‌تر خواهد شد) کدام راه حل مناسب‌تر است؟ حالت ۲ کیلووار معادل ۴/۴کیو یعنی به ۴ پله و ۰.۴ یک پله نیاز داریم مجدداً مانند حالت قبل دو راه وجود دارد: • وارد کردن ۴ پله که منجر به ضریب توانی کوچک‌تر از مقدار تنظیم‌شده می‌گردد. •

وارد کردن ۵ پله که به ضریب توان بزرگ‌تری دست خواهیم یافت. مجدداً این سوال پیش می‌آید که کدام مناسب‌تر است؟ فرض کنید که قبلأ مقداری خازن وارد مدار شده و ضریب توان از ضریب توان مطلوب بزرگ‌تر است، لازم است تا فرضاً ۱.۲ کیو از خازن‌های متصل، قطع شوند. یک خازن را قطع نماییم یا ۲ خازن را؟ در رگولاتورها معمولاً مقدار راکتیو مورد نیاز را به مضربی از کوچکترین پله گرد می‌نمایند. دو مثال زیر دو حالت متفاوت تصمیم‌گیری و عملکرد رگولاتور را نشان می‌دهد:

• اگر در رگولاتوری ۳.۴ پله مورد نیاز باشد ۳ پله وارد، و اگر۳.۶ پله مورد نیاز باشد ۴ پله وارد می‌گردد. • رگولاتوربانک خازن دیگری به جای ۳.۷ پله، ۴ پله و به جای ۳.۶۹ پله، ۳ پله وارد می‌نماید. همانگونه که مشخص شد باید در تنظیم و اصلاح ضریب توان درصدی از خطا را بپذیریم. در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که: • چه میزان خطا مجاز است؟ • این خطا به چه عواملی بستگی دارد؟

• چگونه می‌توان آن را کنترل کرد؟ پاسخ به دو سوال آخر بسیار آسان است: ظرفیت کوچک‌ترین پله. چون کل راکتیو مورد نیاز به مضربی از کوچک‌ترین پله گرد می‌شود، هر چه این عدد کوچک‌تر باشد خطا کمتراست: ولی کوچک ساختن پله اول موجب استهلاک تجهیزات، افزایش تعداد قطع و وصل‌ها، ایجاد شوک و تنش‌های الکترومکانیکی و اختلالات الکترومغناطیس می‌گردد. سوال اول متناظر این سؤال است که ظرفیت کوچک‌ترین پله چگونه تعیین می‌گردد؟

مطالب قبلی سایت رو در این خصوص بررسی کنید. طراحی بانک خازنی نسبت C/K چیست و چگونه تعریف می‌شود؟ نسبت در واقع تعیین‌کننده دقت یا خطای تنظیم است. معمولأ میزان خطا متناسب با ضریبی بین ۰.۵ الی ۰.۶۵ کوچک‌ترین پله بانک خازنی است. در رگولاتوری که مبنای خطا ۰.۶۵ کوچکترین پله است: بجای ۵.۶۷ برابر کوچک‌ترین پله ۰.۶۵ کیو و ۶ برابر کوچک‌ترین پله (۶Q) به مدار وارد می‌گردد و به جای ۵/۴ برابر کوچکترین پله۵.۴کیو و ۵ برابر کوچک‌ترین پله (۵Q) وارد مدار می‌گردد. در ابتدای مقاله فرض شد که دستگاه‌های اندازه‌گیری توان اکتیو و راکتیو در اختیار داریم.

در رگولاتوربانک خازن از جریان اکتیو و راکتیو برای کنترل و تصمیم‌گیری استفاده می‌شود و به جای آن‌که توان راکتیو مورد نیاز با ظرفیت کوچک‌ترین پله مورد مقایسه قرار گیرد، جریان راکتیو بار با جریان راکتیو کوچکترین پله مورد مقایسه قرار می‌گیرد، حد خطا نیز به جای ۰.۶۵ توان کوچکترین پله (۰.۶۵Q) معادل ۰.۶۵ برابر جریان راکتیو کوچکترین پله (۰.۶۵Ic) خواهد بود.

از طرفی جریان‌ها از طریق یک ترانسفورمر جریان کاهنده (CT) اندازه‌گیری می‌شوند لذا اگر ظرفیت کوچکترین پله Q کیلووار باشد با اتصال آن به شبکه جریان راکتیوی برابربه شبکه تزریق می‌شود و پس از عبور از CT در مدار داخلی رگولاتور جریان K) نسبت تبدیل ترانسفورمر جریان ( اندازه‌گیری می‌شود. با اتصال کوچک‌ترین پله به شبکه در رگولاتور جریان اندازه‌گیری می‌شود.

پس حد خطا به صورت زیر که فرم آشنای C/K است تبدیل می‌گردد: پرسش: اگر C/K را به مقدار بزرگ‌تری تنظیم کنیم، چه تغییری در عملکرد رگولاتور پدید می‌آید؟ پاسخ: وقتی C/K به مقدار بزرگ‌تری تنظیم گردد، بدین معنی است که ظرفیت کوچک‌ترین پله بزرگ‌تر از حد واقعی اعلام شده است. لذا در ضریب توان اندازه‌گیری شده باید تغییر بیشتری نسبت به حالت تنظیم صحیح C/K ایجاد گردد تا پله‌ای قطع یا وصل گردد و خطا افزایش می‌یابد.

پرسش: اگر C/K را به مقدار کوچک‌تری تنظیم نماییم، چه تغییری در عملکرد رگولاتور پدید می‌آید؟ پاسخ: با این تنظیم مقدار ظرفیت کوچک ترین پله، کمتر از مقدار واقعی اعلام می‌شود و با تغییر کوچکی در ضریب توان یک پله قطع یا وصل می‌گردد. خطا کمتر می‌شود ولی امکان نوسان (قطع و وصل متوالی) یک پله وجود دارد.

کلیک کنید => فروش بهینه ساز برق

ارسال نظر

تلفن تماس 0910.179.0270